Taşköprü sarımsağı

Taşköprü sarımsağı

Taşköprü Sarımsağı

Birinci sınıf kalitede Taşköprü sarımsağı Karadeniz Bölgesi’ne özgü doğal tarım tekniğiyle üretilip satılmaktadır.

Kastamonu Taşköprü sarımsağı ülkemizin coğrafi işaretli ürünleri arasındadır. Sadece Türkiye’de değil, dünya çapında da ünlü olan bu sarımsak çeşidi, keskin kokusu ve tadıyla diğerlerinden ayrılmaktadır. Dünyada birçok sarımsak çeşidi yetişse de, Taşköprü’deki sarımsak, bölgenin kendine özgü topak yapısı ve üretimiyle farkını ortaya koymaktadır.

Allium Sativum olarak adlandırılan bu sarımsak çeşidi, selenyum içeriği nedeniyle yüksek dayanıklılık göstermektedir. İçeriğindeki aromasının yanı sıra kükürtlü uçucu yağlar, vitamin ve mineral yönünden zengin olan oranların yüksekliği bu sarımsak çeşidinin diğerlerinden ayrılmasına neden olmuştur.

Taşköprü sarımsağı içeriğinde selenyum elementi olduğundan diğerlerinden farklıdır. Bu yüzden 2010 yılından beri coğrafi işaret alıp tescillenmiştir. Çin sarımsağı gibi yoğun olarak üretilmediği için elde edilen ürün miktarı çok daha değerlidir.

Taşköprü Sarımsağı Fiyatları

Üreticiden satışı gerçekleşen Taşköprü sarımsağının fiyatları piyasada bulunan Çin malı ve İran malı ürünlerden daha pahalıdır. Hem içerik açısından zengin olması hem de her yerde üretilmemesi nedeniyle fiyatı farklılaşmaktadır.

Taşköprü’nün beyaz altını olarak nitelendirilen ve ekim dönemlerinde tüm dünyanın ilgisini çeken sarımsakları bizler de siz değerli tüketicilerin beğenisine sunuyoruz. Üreticiden tüketiciye sunulana kadar çok fazla fiyat bindirmesine maruz kalan bu ürünler, Ekim Kasım aylarında hasat edilmektedir.

Tek Diş Taş Köprü Sarımsağı

Diğer sarımsak türlerinden farklı olarak özel bir çeşit haline gelen Taşköprü sarımsağı tek diş, yani genetiği değiştirilmemiş olan has bir üründür. Antioksidan olarak oldukça değerli olan bu ürünün rakipsiz olmasının bir numaralı nedeni, aroması ve keskin lezzetidir. Bu yüzden rakipsiz ve dünya çapında önemli bir üründür.

Kullanım alanınıza göre farklı kilogram adetlerinde sipariş edeceğiniz ürün çeşitleri, soyulmuş ve standart olarak kurutulmuş şekilde gönderilmektedir. İçi pembe ve beyazdır. Soyar soymaz kokusundan farkını anlamanız mümkün olmaktadır. Bağışıklık sisteminin bir numaralı dostu olan bu sarımsak çeşidi, hücre yaşlanmasını yavaşlatır ve saç dökülmesini önler. Bu yüzden ilaç ve kozmetik sektöründe de kullanılmaktadır. Hücre yenileyici bu ürünün kullanıldığı birçok hastalığın doğal tedavisinde destekleyici olduğu kanıtlanmıştır.