Soyulmuş sarımsak

Soyulmuş sarımsak

Soyulmuş Sarımsak

Dondurulmuş zeytinyağına batırılmış ya da limonlu soyulmuş sarımsak çeşitleri son yıllarda büyük talep görmektedir.

Pratik ve zamandan kazanım sağlayan soyulmuş sarımsak çeşitleri son yıllarda marketlerin aranan ürünleri arasındadır. Oldukça bol çeşidi bulunan ve limonlu, zeytinyağlı şekilde satılarak şifa etkisini arttıran bu ürünler sayesinde hem sağlığınız hem de damak zevkiniz için önemli bir alışveriş yapabilirsiniz.

Hem saplarını hem de pürçeklerini özenle temizlediğimiz soyulmuş sarımsak çeşitlerini 50 derecedeki özel fırınlarda hazırlıyoruz. Özel makinelerle el değmeden paketlenen ve soyulan sarımsakları istediğiniz miktarda sipariş edebiliyorsunuz. Özel paketleme yöntemiyle tazeliğini uzun süre koruyan soyulmuş sarımsaklar kullanıma hazır diş şeklinde gönderilmektedir.

Soyulmuş Sarımsak Nedir?

Özel fırınlarda kabuğu gevşetilerek hazırlanan, pürçek ve saplarından ayrılmış olan soyulmuş sarımsak çeşitleri, diş şeklinde paketlenmektedir. Bu şekilde yemeklerinizde ya da çiğ tüketiminizde hazır hale gelirler. Özel paketlendikleri için uzun süre tazeliklerini korumaktadırlar. 1 kg içinde ortalama 250-300 adet bulunan soyulmuş sarımsaklar, özellikle gastronomi işletmelerinde güvenle tercih edilebilir.

Soyulmuş Sarımsak Nasıl Saklanır?

İri, orta ve karışık dişli olmak üzere hazırlanan sarımsakları 10 ve 25 kiloluk paketlerle siparişinize özel olarak hazırlıyoruz. -40 derecede şoklanan taze soyulmuş sarımsaklar sayesinde birçok ihtiyacınızı hızlı bir şekilde karşılamanız mümkün oluyor. Çözmeden soğukluğunu koruduğunuz şoklanmış sarımsak çeşitlerini -18 derece sıcaklıkta saklayabilirsiniz. 7-8 ay saklanabilen bu ürünü çözdürdükten sonra yeniden dondurmamanız gerekmektedir.

Saklama paketinizi hava almayacak şekilde derinlemesine saklamanız oldukça önemlidir. Çünkü hava aldığı takdirde kokusu çıkarak tazeliğini yitirecektir. Kısa sürekli saklamalar için limon ya da zeytinyağının içinde ağzı kapalı bir kavanozda, buzdolabında 1 ay saklayabilirsiniz.

Soyulmuş Sarımsak Ne Kadar Dayanır?

Birçok kişi özel paketlerinde sakladığı soyulmuş sarımsak çeşitlerini mini porsiyonlara ayırarak derin dondurucuda saklamaktadır. Siz de bu şekilde -18 derecede saklayabilirsiniz. Poşete sıkıştırmadan dizerseniz patlama olasılığı da azalacaktır. Bu şekilde 8 ay dayanıklılık gösterecektir.

Dört mevsim yemeklerinizin lezzetine lezzet katacak olan sarımsakları pratik olarak kullanmak isterseniz siz de soyulmuş olan çeşitlerimizi sipariş edebilirsiniz. Çoklu alımlar ve restoranlarınıza özel fiyatlardan yaralanmak için teklif isteyebilirsiniz.