Siyah sarımsak nasıl üretilir?

Siyah sarımsak nasıl üretilir?

Siyah Sarımsak Nasıl Üretilir?

Siyah sarımsak nasıl üretilir sorusu son yıllarda birçok kişinin ilgisini çekiyor çünkü siyah sarımsak daha fazla antioksidan madde üretiyor.

Normal sarımsaktan daha fazla antioksidan ve antifungal içeren siyah sarımsak yıllanmış sarımsak olarak adlandırılmaktadır. Sarımsak taneleri dış kabuklar soyulduktan sonra fermente edilerek siyahlaşır. Bu şekilde tüketildiğinde etken maddelerinin daha yararlı hale geldiği yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Normal sarımsağın 60 ila 90 derece arasında değişen sıcaklıklarda fermente edilmesiyle siyah sarımsak oluşur. Allisin maddesinin S Alisisstein maddesine dönüştüğü bu süreçte oldukça yararlı bir ürün ortaya çıkmış olur.

Siyah Sarımsağın Yararları

Birçok açıdan faydası olan siyah sarımsak normal sarımsaktan biraz daha etkindir. Siyah sarımsağın yararlarını şu şekilde açıklayabiliriz.

B ve C vitamini açısından oldukça zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendirir
Ciltteki kollajeni arttırır
Diyabetik semptomların azalmasına yardımcı olur
Kronik yorgunluğun giderilmesine yardımcı olur
Beyin hücrelerinin hasar görmesini önler
Kansere karşı koruyucu özelliği gösterir
Hafıza bozukluklarının giderilmesine yardımcı olur

Oldukça yararlı bir ürün olan siyah sarımsak özellikle Asya ülkelerinde çok popülerdir. Kronik hastalığı olanlar siyah sarımsağı çok sık tüketmektedir. 1 mg sarımsak yağının 15 OE penisilinin gücüne sahip olduğu tahmin edilmektedir. Fermentasyona tabi tutulan siyah sarımsak, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok yarar sağlar.

Enfeksiyonlara Birebir

Enfeksiyonlar için oldukça etkili olan siyah sarımsak, fermantasyon zamanı dengelendiğinde enfeksiyon hastalıkları ve iltihabi yaraların hızla giderilmesini sağlıyor. Karaciğer üzerindeki iltihaplar üzerinde de etkisi olduğundan kış hastalıklarından korunmanın en etken çözümünü sarımsakla elde etmek mümkün olabilir.

Virüslerden kaynaklanan birçok enfeksiyonun tedavi edilmesinde kullanılan siyah sarımsağın tüketimi konusunda da bilinçli olunması gerekir. Aşırı tüketilmesi birçok olumsuz etkiye yol açabilir.

Siyah Sarımsağın Zararları

Zarar açısından çok fazla olmasa da siyah sarımsak aşırı tüketildiğinde kişide tansiyon düşüklüğü baygınlık ve halsizlik gibi durumlara neden olabilir. Çok fazla tüketilmesi cildin alerjik yapısını da olumsuz etkileyebileceğinden mutlaka bilinçli kullanılması gerekir. Özellikle kansere karşı aşırı şekilde tüketildiğinde vücudun kan dolaşımı dengesini olumsuz etkileyerek kanın seyrelmesine neden olabilir.