Sarımsak nasıl tüketilir?

Sarımsak nasıl tüketilir?

Sarımsak Nasıl Tüketilir?

Sarımsak tüketimi konusunda birçok öneri olmasına rağmen, genel olarak yemekleri lezzetlendirmek için kullanıldığı bilinir.

Ülkemizde ve dünyada sarımsak tüketimi oldukça yoğundur. Birçok yemeğe lezzetini veren sarımsak, çiğ olarak da tüketilebilen bir üründür. Saç bakımından kozmetik sektörüne, cilt gençleştirmeden antioksidan özelliklere kadar çok sayıda şifa etkisi bulunan sarımsak, birçok kişi için vazgeçilmezdir.

Özellikle tansiyon sorunu olan kişiler için önemli olan sarımsak tüketimi, yutularak değil çiğnenerek gerçekleştiğinde etkisini gösterecektir. Sarımsağın birçok yararı olduğu için farklı şekillerde kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle antikanserojen etkisi bulunan sarımsak yara iyileştirici özelliğiyle de oldukça yararlıdır. Doğanın sunduğu en güzel şifa kaynağı olan sarımsak tüketimi vücudun bağışıklığını arttırarak maksimum düzeyde yarar sağlar.

Saç Bakımı İçin Sarımsak

Saç bakımı için sarımsak kullanımı uzun yıllardır birçok kişinin bildiği saçkıran ve saç dökülmesi sorunun giderilmesinde tercih edilmektedir. Sarımsağı ikiye bölüp saç diplerine sürerek 21 günlük kürler şeklinde bakım yaptığınızda saçkıran ve saç dökülmesi sorununuzun giderilmesi mümkün olmaktadır. Bunu yaptığınızda sarımsak içindeki maddeler saç köklerini harekete geçirerek bakım sağlamaktadır. Sarımsak tüketimi de düzenli olarak devam ettirildiğinde saçların sağlıklı ve hızlı uzadığı görülmektedir. Aynı şekilde kaşlar üzerinde de bu şekilde bir etkisi vardır ve kaşları güçlendirmektedir.

Antioksidan Etkisi İçin Sarımsak

C, B6 vitamini, bakır, kalsiyum, B1 içeriğiyle doğal ve güçlü bir antioksidan olan sarımsak, Allisin adı verilen maddedin etkisiyle oldukça etkilidir. Keskin kokusunu ve lezzetini bu maddeden aldığı için doğanın en güzel ürünlerinden biridir.

İltihap karşıtı özelliğiyle yara iyileştirici de olması önem kazanmaktadır. Öksürük ve astım gibi üst solunum yolları sorunlarında etkin olan sarımsak, özellikle amin asit içerikleriyle dikkat çekmektedir.

Yemeklerde Sarımsak Kullanımı

Yemeklerde sarımsak kullanımı son derece önemlidir. Bunun için yapmanız gereken sarımsağı çok pişirmeden ama keserek kullanmanızdır. Sarımsak en azından ikiye bölünerek içeriğindeki maddelerin yemeklere sinmesi sağlanır. Böylece içindeki aroma ve etken maddeler yiyeceğinize sinecektir.

Cacık gibi aperatiflerde en güzel etkisini görebilirsiniz. Kokusu ne kadar keskin ve tadı ne kadar acıysa sarımsağınız o kadar yararlıdır. Bu yüzden sarımsak tüketimi günlük olarak en azın 2-3 baş şeklinde geçekleştirilebilir.