Sarımsağın faydaları

Sarımsağın faydaları

Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın faydaları oldukça fazladır ancak dikkatli ve doğru tüketilmesi önemlidir. Her yaştan insan için sarımsak doğal bir antioksidandır.

Güçlü bir antioksidan olan sarımsağın faydaları saymakla bitmiyor. Her yaş grubundan insan için önemli olan bu besinin düzenli olarak tüketilmesi, kalp krizi ve kanser riskini önemli oranda azaltıyor. İşte sarımsağın faydaları:

Kan dolaşımını hızlandırır, felç riskini azaltır
Alzheimer için iyi bir önleyicidir
Atardamarlardaki kireçlenmeyi önler
Kan şekerini düşürür
Kolon ve pankreas türündeki kanser tiplerinde etkilidir
İdrar söktürücü etkisi vardır
Kabızlığı önler
Diş ve saç sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır
Akciğer, safra ve karaciğer gibi organları güçlendirir
Haşerelerden korunmayı sağlar
Çıban ve yaralara iyi gelir
Enfeksiyon ve iltihapları önler
Cinsel gücü arttırır

Sarımsağın Zararları

Birçok açıdan sarımsağın faydaları yüz güldürücüdür. Ancak her üründe olduğu gibi sarımsak tüketiminde de aşırıya kaçıldığında birçok olumsuz durum yaşanabilir. Aşırı tüketilmesi halinde kaşıntı, baş ağrısı, halsizlik ve kan incelmesi gibi durumlar yaşanabilir. Bu yüzden aşırı tüketilmesinin önlenmesi oldukça önemlidir. Düşük tansiyonu olan kişilerin sarımsak tüketiminde aşırıya kaçmaması gerekir. Sarımsak tansiyonu düşürücü özelliğe sahip olduğu için birçok kişide halsizlik ve baygınlık gibi etkiler görülebilir.

Sarımsak Kürleri

Limonlu suyun içinde 25 gün boyunca bekletilen sarımsak kürleri birçok kişinin gözdesi haline gelmiştir. Bu kürler, kötü kolesterol ve yüksek tansiyon konusunda şikayeti olan kişiler için idealdir. Özellikle sarımsak tüketiminde tercih edilen birçok kullanım şeklinin aksine bu kür, düzenli olarak 21 gün kullanıldığında kişinin kendisini daha zinde ve canlı hissetmesi mümkün olabilir. Romatizmal ağrılar ve yaraların tedavi edilmesinde kullanılan sarımsak kürleri özellikle mide yanmaları üzerinde de etki göstermektedir.

Saç İçin Sarımsağın Faydaları

Saç dökülmesini büyük oranda önleyen sarımsağın faydaları saç bakım ürünlerinde biotin ile desteklendiğinde daha fazla öne çıkmaktadır. Bunun için içeriğinde sarımsak bulunan şampuanlar ve saç bakım ürünleri oldukça popülerdir. Doğal bir saç bakım ürünü istiyorsanız sarımsak içerikli şampuan ve saç bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz. Sarımsağı ikiye bölerek, kaş ve saç diplerinize sürüp doğal bir bakım kürü de yapabilirsiniz.