İyi sarımsak nasıl anlaşılır?

İyi sarımsak nasıl anlaşılır?

İyi Sarımsak Nasıl Anlaşılır?

Piyasadaki ithal sarımsaklardan ayırt edilmesi gereken Kastamonu sarımsağı ya da iyi sarımsak nasıl anlaşılır?

Uzmanların bahsini ettiği Çin sarımsağının bütün bir başı, tek diş Kastamonu sarımsağı etkisine bile ulaşamıyor. Peki iyi sarımsak nasıl anlaşılır? Bunu nasıl ayırt edebilirsiniz? İşte burada biraz inceleme, biraz da tecrübe edilen deneme yanılma yöntemiyle durumu kavrayabilirsiniz.

Lezzet ve Koku Testi

Kastamonu Taşköprü’nün dünyaca ünlü sarımsağının bir dişi bile Çin sarımsağı adı verilen ithal sarımsağın tam bir dişinden değerlidir. Sarımsağın soyulması ne kadar kolayca o kadar dandik olduğunu anlayabilirsiniz. Çünkü kaliteli sarımsak zor soyulmasıyla ilk etapta kendini belli eder.

Lezzet ve koku açısından ise Kastamonu sarımsağı çok daha keskindir. Bu keskin lezzete ulaşmak istediğinizde üreticiden sertifikalı ve hakiki sarımsak sipariş edebilirsiniz. İri dişli olan Çin sarımsaklarının yanında yerli sarımsak daha küçük dişlere sahiptir. Buna rağmen ne kadar fazla eklerseniz ekleyin, kokusunu ve lezzetini kolayca almanız mümkün olmaz. İnsan sağlığı için önemli olan sülfür en organik şekliyle sarımsakta bulunur. Ancak bunu ithal ürünlerde bulmanız mümkün değildir.

Hakiki Taşköprü Sarımsağı

Lezzeti ve keskin kokusuyla diğerlerinden ayırt edilen Taşköprü sarımsağı, Selenyum içermesi nedeniyle oldukça keskin bir lezzete sahiptir. Bu yüzden Temmuz ayında hasadı yapılan sarımsak 1 yıl boyunca dayanıklılık gösterdiği için yıllık ihtiyacınızı karşılar.

Sarımsak taneleri ve aromasıyla farkını kolayca hissedebileceğiniz bu ürün çeşidi, pastırma üretimi, restoran ve cafeler ile sucuk yapımında da kullanılmaktadır. Dolayısıyla kullanıldığı yiyeceklerde en etkin lezzetin alınması da mümkün olmaktadır. Sapsız olarak 2-3 ay, saplı olarak da 1 yıl saklama ömrü vardır.

İthal Sarımsak

İran ve Çin’den ithal edilen sarımsaklar ucuz fiyatlar nedeniyle birçok kişinin ilk tercihi oluyor. Ancak birçok tüketici Kastamonu sarımsağı diye bu ürünleri alabiliyor. İri taneli ve kolayca soyulabilen ithal sarımsaklar, yerli sarımsak kadar yoğun bir aroma içermiyor. Dolayısıyla besleyicilik açısından da istendik etkileri karşılamıyor. Ancak yerli üretim sarımsak çeşitleri söz konusu olduğunda besleyici değer ciddi bir yükselişe geçiyor. Zor soyulan ve daha küçük tanelere sahip olan yerli sarımsak siparişleriniz için sitemizden alışveriş yapabilirsiniz